تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

درایر های جذبی برای جذب رطوبت ساخته شده اند، به جذب رطوبت با جسم جامد، خشک کن نیز می گویند، جذب سطحی شامل انباشته شدن ذرات بخار آب روی سطح جامد می باشند. خشک کن بدون استفاده از وسیله گرمایی که یکی از انواع درایر جذبی می باشد در صنعت هوا فشرده به نام heatlessdryver شناخته می شود.

از خصوصیت های درایر جذبی این است که با توجه به شیوه احیاء مواد، سعی شده در طراحی آن همواره از ۳/۱ حجم مواد به منظور رطوبت گیری استفاده شود و ۳/۲ حجم مواد به شکل رزرو در مواد باقی بماند. به همین دلیل برای تعویض مواد خشک کن لازم نیست کل حجم مواد تعویض گردد، کافیست حدود ۳/۱ مواد تخلیه و به همان نسبت نو جایگزین شود. این روش مقرون به صرفه تر از دیگر درایر های جذبی است و نیز با توجه به لوازم برقی مورد مصرف روی درایر می توان گفت مصرف انرژی برق در این درایر ها کاهش پیدا می کند.

به این علت به درایرهای جذبی درایرهای شیمیایی نمی گوییم که چون عمل جذب پیش از آنکه یک عمل شیمیایی باشد یک عمل فیزیکی است، به این معنی که بر اثر جذب ذرات بخار آب ساختمان اولیه مواد تغییری نمیکند درایرهای دی سی کانت می توانند نقاط شبنم در در دمای های ۲۰ الی ۷۰ درجه سانتی گراد فراهم سازند.

نقطه شبنم به این معنی است که دمایی در آن بخار آب تبدیل به مایع ( کندانس ) شود.

شیوه کار مواد جاذب :

گاز فشرده از روی مواد خشک کن درون برج عبور کرده و ذرات بخار آب در هوا جذب مواد می شود. عمل جذب تا آنجا ادامه پیدا می کند که فشار آب موجود در گاز با فشار روی سطح مواد خشک کن یکی شد و بعد از آن ذرات آبی منافذ جسم جمع شده اند برای مرحله احیاء آماده می شوند.

شش مرحله جذب در درایر جذبی :

  • مواد اکتیو الومینا سطح وسیعی به منظور جذب ذرات بخار آب را دارا می باشد.
  • ذرات بخار آب از قسمت های متراکم به قسمت های کم تراکم حرکت می کنند.
  • مولکولهای آب بعد از تماس با دانه ها جذب سطح آنها شده.
  • ذرات بخار آب سطح دانه ها را می پوشاند و وقتی که غلظت آنها به حد کافی می رسد تبدیل به مایع می شود.
  • زمان جذب ذرات بخار آب گرمای حاصل از جذب تولید می شود.
  • عمل جذب تا زمان غلظت بخار آب درون منافذ گاز فشرده ادامه دارد. زمانی که غلظت ها برابر شوند، جذب متوقف می شود تا ماده خشک کن تعویض یا احیاء گردد.

کارایی درایرهای جذبی بیشتر در مکان هایی می باشد که دمای هوا تا ۴۰ درجه سانتی گراد پایین‌تر می‌آید به این معنی که در این درجه حرارت، درایر تبریدی کاربردی نداشته و درایرهای جذبی بهتر عمل خواهند کرد.

نگهداری درایرهای جذبی :

سالیانه مواد داخل درایر جذبی می‌بایست حتماً عوض شود و شیرآلات روی درایر جذبی باید از لحاظ کارایی و گرفتگی کنترل شوند که به دلیل گران بودن هزینه بالایی خواهند داشت.

هنگامی که مواد جاذب رطوبت به شکل کروی باشد و هودی که تغییر رنگ از سفیدی کامل به زرد پررنگ یا قهوه‌ای دهند می‌توان به زمان تعویض آن پی‌برد.

مزیت های درابر جذبی در مقایسه با درایر تبریدی :

جهت ایجاد سیستم هوای خشک و عاری از رطوبت اصولاً از خشک کن جذبی و دیسکانت و یا درایر تبریدی استفاده می‌شود.

اگر دمای محیط بالای صفر باشد از درایر تبریدی یا دیسکانت استفاده می‌شود ولی اگر دما کمتر از صفر باشد یا نقطه شبنم هم زیر صفر باشد نیاز است حتماً از درایر دیسکانت استفاده شود.

در درایر تبریدی نقطه شبنم +C3 می‌‌‌‌‌‌باشد دراین حالت در فشار ۷BAR مقدار رطوبت در هوا حدود ۷۱۰ گرم در هر متر مکعب خواهد بود.

به همین ترتیب مشخص است که در درایر جذبی هوا با نسبت بالایی خشک می‌شود. در درایر تبریدی سیستم پیچیده‌تر است و مستلزم تعمیر و نگهداری است و هزینه آنها هم بیشتر از درایرهای جذبی است.

هر دو درایر به نصب تله آبگیر و فیلترهای میکرونی نیاز دارند با توجه به تنظیم زمان تخلیه احیاء لازم است بیشتر P.M.V طوری تنظیم شود که در زمان باقی مانده و تعویض برجها فشار داخل دو برج با هم برابر شوند.

به دلیل ورود و خروج هوا در داخل برجهای AB بر اثر مرور زمان مواد درون برجها سایش پیدا می‌کنند، در هنگام تخلیه احیاء مواد ریزتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث گرفتکی شیرهای برقی شوند، به همین جهت برای اطمینان از عملکرد این شیرها مجدداز صافی دیگری قبل از این شیرها که بتوان آن را به راحتی تمیز کرد استفاده نماییم.

برای هر کانال در درایرهای جذبی یک مدت زمان تعیین شده، مدت آن از ۱ ثانیه الی ۱۰۰ ساعت قابل تعریف است.


نویسنده مطلب فرشید صالحی